Czym się kierować przy wyborze kredytu hipotecznego?

Wybór kredytu hipotecznego to poważna decyzja, w końcu raty kredytu będzie się spłacać przez następne kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego warto poważnie zastanowić się nad tym, jaki kredyt się wybiera. Kredyt hipoteczny skierowany jest do osób, które potrzebują gotówki na zakup domu, czy mieszkania. Wybierając kredyt należy przeanalizować sporo elementów.  Po pierwsze trzeba sprawdzić, jaka jest marża kredytu. Warto również sprawdzić, czy wysokość marży może ulec zmianie w ciągu okresu spłacania kredytu, czy też nie. Zazwyczaj ta wielkość jest stała, ale zdarza się jednak, że niektóre banki zastrzegają sobie możliwość podniesienia marży.

Zapis na ten temat zawarty jest umowie. Na wysokość marży duży wpływ ma wkład własny, im on jest wyższy tym marża jest niższa. Drugim elementem, który należy sprawdzić przy wyborze kredytu jest wysokość stawki oprocentowania. Oprocentowanie jest wysokością zmienną.

Na wysokość oprocentowania wpływa prowizja oraz stawka WIBOR w przypadku kredytów w złotówkach, a stawka LIBOR i EURIBOR, w przypadku kredytów w walutach zagranicznych. Średnio oprocentowanie kredytu ulega zmianie, co kilka miesięcy. Również ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest wysokość prowizji.

Jest to jednorazowa opłata i wynosi w zależności od banku 2 do 3 % od całkowitej kwoty kredytu. Wybierając kredyt hipoteczny warto się także zastanowić nad tym, w jakiej walucie się chce otrzymać ten kredyt, czy mają to być złotówki, czy może inne waluty. Oprocentowanie jest atrakcyjniejsze w przypadku kredytów w walutach zagranicznych np. euro, czy franki szwajcarskie, ale trzeba doliczyć do tego marżę oraz liczyć się ze zmianami kursów walut.

Ponadto warto się zorientować, czy zaciągniecie kredytu nie wiąże się z jeszcze jakimiś dodatkowymi kosztami jak np. ubezpieczenie do czasu wpisu do hipoteki, ubezpieczenie nieruchomości itp. Jak widać przy wyborze kredytu hipotecznego trzeba przeanalizować różne parametry i dobrze się zastanowić zanim zdecyduje się na kredyt hipoteczny.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Wasze komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *